Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś
innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie.

André Malraux

Kilka słów o historii

Muzyka była jedną z naszych najlepszych stron

Początek lat 80 to ogromny rozwój kolejnych zespołów chociażby SYSTEM z Pawłem Kają, Maćkiem Ścibichem, Ryśkiem Dębkiem, Jurkiem Kopińskim; ZAWAŁ SERCA z Markiem Basą, Darkiem Bogackim i Jarkiem Hartmanem; FORMACJA „0” z Piotrkiem Skowrońskim, Januszem Spaulenokiem, Zenkiem Zerą i Krzyśkiem Guziewskim; TRAMP z Wojtkiem Dmochowskim, Pawłem Kają, Januszem Ogrodnikiem, Jarkiem Sławkowskim i Waldkiem Gasiem; PRETEKST czy BLUES COMPANY 07-300, przez który do dziś przewinęło się wielu nie tylko ostrowskich muzyków min. Waldek Gaś, Jarek Gaś, Jarek Sławkowski, Paweł Andruszkiewicz, Mariusz Prusiński, Adam Gryczon, Karol Trętowski, Tomek Legacki, Paweł Kaja, Krzysiek Chruściel, Aneta Wiszowata i Remek Danelczyk.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Nieco historii ...

Nasz ostrowski Dom Kultury od zawsze silny był muzyką. Nie sposób niestety wymie­nić wszystkie nazwy zespołów i uczestników tego amatorskiego ruchu artystycznego. W początko­wym okresie zespoły muzyczne prowadzone były przez panów Andrzeja Kosiorka, Mieczysława Kuleszę (min. zespół GONG z A. Jędrasiakiem i M. Kuleszą). Ciekawostką natomiast jest fakt, że w roku 1973 przy PDK działań zespół cygański pro­wadzony przez p. Stanisława Kowalskiego.

Nie sposób też nie wspomnieć o działającej przy MDK w drugiej połowie lat 90 Ostrowskiej Kapeli Podwórkowej, która nawiązując do tradycji folkloru miejskiego z humorem opowiadała w swoich autorskich piosenkach o sprawach zwykłych ostrowiaków. Zespół tworzyli: Kazik Wachowski, Jacek „Gorgoń” Orłowski, Waldek Jaszczak i Grzesiek Stańczuk. Po odejściu Jacka i Waldka do zespołu dołączyli Roman Grabowy, Adam Deptuła, Stefan Karczmarczyk i Zdzisław Kolasa.

Nowy wiek to również kilka młodych zespołów min. ANTRIB z Olgą Rembowską, Łukaszem Klepackim, Kasią Urbanowską i Damianem Turskim, THE LOUD z Rafałem Świderkiem, Pawłem Cudnochem (później Maćkiem Kempistym), Michałem Mścichowskim i Dominikiem Danelczykiem, który potem wraz z Marcinem Ostrowskim, Jaśkiem Chromińskim i Witkiem Chromińskim założył własny zespół FALCHION oraz trio jazzowe z Januszem Spaulenokiem, Kasią Urbanowską i Witkiem Chromińskim. Największe osiągnięcia miały jednak zespoły FORMACJA „0” i TRAMP. FORMACJA „0” wygrywając kolejne szczeble eliminacji doszła w 1982 roku do Centralnego Święta Młodości w Kielcach. TRAMP po wygraniu eliminacji wojewódzkich Ogólnopol­skiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki Polskiej wystąpił w eliminacjach okręgowych w Białymstoku i zakwalifikował się do Centralnego Finału OMPPP we Wrocławiu w 1985 roku

Największe osiągnięcia naszych wokalistów, to: